Z jakich powodów należy zdecydować się na psychoterapię? Co nam to może dać? Czy to na pewno jest pomocne?


Psychoterapia ułatwia przeorganizować błędne struktury poznawcze, które mogą ograniczać człowieka. Pomaga zwalczyć opory, destrukcyjne, odruchowe sposoby reagowania. Naucza pokonywania lęku i użycia nowych, niewykorzystywanych szans poradzenia sobie w rozmaitych sytuacjach. Jest to proces dążący do zmiany, która jest niezbędna do zniwelowania objawów.

Psychoterapia
Zmianie, w zależności od problemu podawanego przez pacjenta, ulegają nie do końca postawy czy przekonania, nieadekwatne wartościowanie zdarzeń, wzorce zachowań związanych z emocjami i komunikowania interpersonalnego, wyuczone nawyki i sposoby zachowania. Często okazuje się\może się okazać, że zgłaszane problemy to tak naprawdę „wierzchołek góry lodowej”, które mają swoje źródło głęboko w podświadomości, są odległym echem trudnego dzieciństwa, braku więzi emocjonalnej ze strony najbliższych osób, braku miłości i akceptacji.

Chory razem z psychoterapeutą podczas wspólnych spotkań mogą próbować zmierzyć się z nadal bolesnymi sprawami z dawnych czasów, złagodzić poczucie winy, krzywdy, wzmacniać to, co jest źródłem siły. Często wtedy podczas terapii pacjenci uczą się nazywać i wyrażać emocje, dają sobie przyzwolenie na złość, smutek, radość. Odnajdują swoją siłę i poczucie posiadania wpływu na rzeczywistość .Odnajdują akceptację, poczucie własnej wartości, konieczność sensu i spełnienia.

Odczuwasz chęć na następne zajmujące posty? Nie czekaj! Stworzyliśmy ich przecież dużo. Zatem klikaj (http://www.poradniapraxis.pl/psycholog-poznan/) i ciesz się nowymi wątkami.

Mogą odzyskać spokój i zaczynają w pełni cieszyć się życiem.

Każda terapia, jak psychoterapia w Katowicach jest doświadczeniem poruszającym emocje. Nie jest to umysłowy dyskurs dwóch wykształconych osób, ale mocne doświadczenie i tak naprawdę dzięki temu możliwe jest osiągniecie pożądanej zmiany. Istotne czynniki działające w procesie psychoterapii, to pozytywna i mogąca dać wsparcie relacja z psychoterapeutą, doświadczanie nadziei, ulgi i spadku napięcia, odreagowywanie, zaufanie do terapeuty i poczucie bezpieczeństwa, otrzymywanie informacji zwrotnych, wybrane doświadczenia związane z emocjami.

W relacji z specjalista, pacjent ma okazję doświadczyć zrozumienia i empatii. Jest życzliwie wysłuchany, nie podlega, może przeżywać uczucia zamiast je ukrywać, może zastanawiać się nad nimi, poszukiwać ich sensu i znaczenia. Terapeuta nie krytykuje i nie skreśla pacjenta, jest wyczulony na jego problemy, potrafi wyrażać swoje emocje i umożliwia pacjentowi na wolność i autonomię. Tego rodzaju psychoterapia jest pozytywnym doświadczeniem w zakresie relacji drugim człowiekiem.

Tags: miłość, bezpieczeństwo, Pacjent, autonomia, lęk