W jaki sposób wyglądają zmiany podczas przedostatniego miesiąca ciąży?


Przedostatni miesiąc ciąży jest czasem pomiędzy 32 a 36 tygodniem ciąży albo 30 a 34 tygodniem wewnętrznego rozwoju potomstwa. W tym okresie czasu przyszła matka z jednej strony nie może się doczekać, gdy będzie miało miejsce rozwiązanie, zaś z drugiej strony niezwykle boi się porodu i opieki nad maluchem.
Ten miesiąc upływa pod znakiem bardzo wzmożonego wzrostu masy ciała, zarówno mamy, jak i samego potomstwa. O tym, jakie konkretnie zmiany zachodzą w 8 miesiącu ciąży tak u mamy, jak i maluszka, opowiada pani Monika, położna oraz ambasadorka kampanii Położna na medal. Maleństwo nadal wzrasta, chociaż porusza się jeszcze dosyć wolno. Podskórna tkanka tłuszczowa już się rozwinęła, natomiast skóra jest niezwykle gładka i różowa. Jego nóżki oraz rączki są trochę zaokrąglone oraz pełne. Nadal się rozwija zmysł widzenia. Oczy dziecka rejestrują przez powłoki brzuszne przemiany istniejącego wokół go światła.


zdrowia
Author: with wind
Source: http://www.flickr.com


Lekarz neurolog
Author: Lwp Kommunikáció
Source: http://www.flickr.com


Dziecko zapamiętuje przeróżne odgłosy mamy oraz takt bicia jej serca. Mózg wciąż niezwykle silnie się rozwija. Większość układów jest już dobrze rozbudowana, jednak płuca nadal mogą być jeszcze niedojrzałe. Potomstwo urodzone w tym miesiącu ma niezwykle duże szanse, aby przeżyło, tak jak jego mama. Co każdy tydzień przybywa potomstwu około 200 gram oraz pod koniec miesiąca waży już około 2500 g, natomiast jego wzrost to około 45 - 46 cm. Najprawdopodobniej Twój oddech (oczyszczacz jonizator powietrza) się trochę skróci wskutek bardzo wysokiego położenia dna macicy, uciskające na przeponę i płuca.
Ten ucisk tyczy się także Twojego żołądka, przez co robi się on większy oraz rekomenduję Ci jeść nieco drobniejsze pokarmy, lecz częściej, czyli ok. 5 albo 6 razy na dzień. Te przypadłości ustąpią nieco, gdy dziecko przesunie się nieco niżej (jakby bardziej w głąb miednicy) - najczęściej pod koniec 8 miesiąca.

Tags: sok, oko, świat, ciała, miejsce