W jaki sposób sprawić ażeby urząd administracji publicznej odpowiednio funkcjonował?


Częstokroć utyskujemy na działanie urzędów i urzędników. Naszym zdaniem funkcjonują za wolno lub niekompetentnie. Wszystkie te wrażenia zazwyczaj są subiektywne. Załatwiając coś w powiecie lub w gminie często już na początku jesteśmy zdenerwowani, stąd łatwiej jest nam wzbudzić w sobie negatywne emocje. Czasami zwyczajnie odczuwamy strach w obliczu władzy - szczególnie łatwo o podobne uczucia w wypadku ludzi starszych, często zagubionych w dość nieprzystępnym gmachu


administration
Author: Guillaume Speurt
Source: http://www.flickr.com
Każde te emocje oraz wiele innych mogą zniekształcić nasz obraz faktyczności.
Pierwszy z brzegu przykład; organizując w gminie poświadczenie o wpisie do ewidencji uprawomocnionych do głosowania pewien czas spędziłem w kolejce za starszymi kobietami które z jednej strony zestresowane były tym iż muszą pozyskać pewien papier, z drugiej strony były troszeczkę zagubione. Oceniały one pracę pań urzędniczek źle, pomimo że nie było rzeczowego powodu do takich ocen.

Jeśli szukasz pokrewnych materiałów na prezentowany temat, to bez wahania zobacz to uzupełniające info - ono również okaże się dla Ciebie wartościowe.

Emocje zakłóciły ich percepcję. Kwadrans oczekiwania w kolejce nie jest przyczyną do uskarżania się.
Na czym więc powinna polegać prawidłowa ocena funkcjonowania administracji publicznej? Z całą pewnością powinna być sprawiedliwa i pozbawiona emocji. Dobrze zatem żeby ocena funkcjonowania administracji publicznej przeprowadzona była przez organizacje pozarządowe niezależne od oceny danej instytucji, wiadomo bowiem iż nie można być sędzią we własnej sprawie.

W przypadku jeśli chcesz odnaleźć oprócz tego również inne podobne informacje na przedstawiany temat, to więcej zobaczysz na portalu (https://www.psmtechnik.pl/attyki,11,pl), do którego odnośnik jest w tym miejscu.

Jednostka taka do przeprowadzenia oceny powinna znaleźć stosowne instrumenty.
Jednym z głównych może być tak zwany audyt, czyli procedura polegająca na zadaniu opracowanych przedtem standardowych pytań tyczących się badanej sfery albo też ogólnych. Pytania winny posiadać formę anonimowej ankiety zaś poddani jej pracownicy powinni być pewni iż nie spotkają ich bolesne konsekwencje za udzielenie prawdziwych, ale pejoratywnych odpowiedzi. Analiza formularzy może pomóc w doskonaleniu działania urzędu. Więcej: tutaj
Aktualnie dąży się również do wprowadzenia w krajowych urzędach także rodzaju wewnętrznych procedur gdzie jednym ze składników byłaby ocena funkcjonowania administracji publicznej. Procedura ta została opracowana w oparciu o dyrektywy Unii Europejskiej oraz jest składnikiem zarządzania jakością w urzędach administracji publicznej.

Tags: władzy, administracji