W jaki sposób skutecznie zaplanować domowy budżet?


Zbliża się końcówka miesiąca, a Ty znów zamyślasz odmrażać gotowe jadło do dnia wypłaty? Wizja nadprogramowych kosztów Cię przeraża? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się w jaki sposób skutecznie zaplanować domowe wydatki.


pieniądze
Source: pixabay.com
Planowanie budżetu miesięcznego zaczynamy od zreasumowania środków, jakimi w danym momencie dysponujemy, wliczając te, które zostały z poprzedniego miesiąca jak też pozyskany przelew z uposażeniem. Do zreasumowania budżetu dokładamy pieniądze, które mamy na koncie, w portmonetce albo na drugich bankowych rachunkach. W następnej kolejności w ustalaniu planu budżetu domowego przechodzimy do zapisania wszystkich kosztów, jakie powinniśmy ponieść. Na początek przypatrzmy się jedynie następnemu miesiącowi. Co będzie nam do tego potrzebne? Na pewno rachunki za energię, wodę itp., paragony (na przykład za większe sprawunki spożywcze), a także kartka oraz długopis.


Na środku zapisujemy kwotę netto naszych zarobków (uwzględniając dodatki dla przykładu w postaci nagród). Pierwsza część będzie dotyczyć wydatków, jakie są stałe, a więc: należność za wodę, energię, czynsz za mieszkanie, telewizję, raty kredytu, ubezpieczenia, wydatek na benzynę i przejazdy komunikacją miejską - wszystkie owe kwoty notujemy obok i pod spodem sumujemy. Następna partia kosztów to te, które poświęcamy na konsumpcję - sprawunki spożywcze, życie kulturalne (kino) po czym jeszcze raz - rozdzielamy i dodajemy.


Porównujemy planowane koszty z kwotą uposażenia. Jesteś na plus? To znakomicie. Jest minus? Przeanalizuj kolejny raz powstałe wydatki po czym przemyśl, które z nich możesz ograniczyć.

Tags: program, życie, pieniądz, opłata