W jaki sposób poprawnie zaparzać herbaty?


Razem z nadejściem mody na zdrową żywność rozpoczął się trend parzenia wielorakiego rodzaju herbat i kaw. Największym poważaniem szczycą się herbaty cejlońskie, z pól herbacianych w górnej części Indii i najprawdopodobniej najdroższych gatunków z Kraju Kwitnącej Wiśni.


Dlatego że ogrom ludzi interesuje się prawidłowymi sposobami parzenia zacnych liści herbacianego krzewu, postanowiliśmy stworzyć poradnik dla klientów naszego sklepu, żebyście w każdej chwili mieli możliwość zobaczyć jak właściwie wyrwać smak i aromat.


harney & sons sklep
Author: MSM Mońki
Source: MSM Mońki


tableau - kawa
Author: Barn Images
Source: http://www.flickr.com


Osiedle mieszkaniowe Ogrody Bielańskie
Author: UBM
Source: UBM


Już na początku informujemy, iż przepisy zaparzania herbat odnosić się będą do herbat marki Harney & Sons oraz La Via, dostępnej tu: Qualia. Potrzebujecie wiedzieć, że nie jedynie długość zaparzania herbaty zależy od jej rodzaju, czyli od tego czy jest to czarna, czerwona lub też zielona, lecz w dodatku od metody i długości jej fermentacji, stąd stosujemy dodatkowe rozróżnienie, ponieważ każdy producent ma prywatny sposób fermentacji. Na początek opiszemy jak idealnie zaparzyć czarną herbatę z Cejlonu. Charakteryzuje się ona mocnym aromatem, jaki możemy poczuć z odległości nawet 1 metra, toteż nie potrzeba sypać więcej niż 2 gramy na 100 ml wrzątku. Czarną z Cejlonu parzymy obowiązkowo w niemalże stu stopniowej wodzie, ponieważ, że czarna herbata poddawana jest dwukrotnej czasami trzykrotnej fermentacji z tego powodu wolniej uwalnia głębię swego smaku i aromatu. By wyzyskać czarną herbatę z całego smaku, trzeba ją parzyć przez nie mniej niż pięć minut, ale nie więcej niż siedem, z tego powodu że po tym czasie zaczyna uwalnianie garbników. Całkowicie inaczej jest z parzeniem herbaty pu-erh, która przynależy do dosyć specyficznych odmian. Można ją nienawidzić lub ubóstwiać. Herbatę tę parzy się nie we wrzącej wodzie, lecz w osiemdziesięcio stopniowej wodzie. W czasie procesu zaparzania wyczuwalny jest intensywny, niemiły zapach sfermentowanej trawy, ale nadrabia ona smakiem.
Parzyć ją trzeba nie dłużej niż 7 minut, lecz nie krócej niż cztery. Sypiemy 3 do 4 gramów na sto ml.

Zaciekawił Cię nasz wpis? W takim razie wejdź w link do serwisu filtry do kawy i ciesz się innymi newsami. W razie pewnych wahań - odezwij się do nas.

Zachęcamy do odwiedzania naszego firmowego sklepu harney & sons.


Kolejne przepisy parzenia w kolejnych artykułach. Zaś wszystkie herbaty i ich nasze autorskie mieszanki dostępne są w sklepie internetowym.

Tags: przepisy, klient, sklepie