W jaki sposób opanować prywatne finanse?


Praktyka pokazuje, iż nie potrafimy zarządzać naszym domowym budżetem. Nie widzimy też konieczności, by począć to wykonywać. Stąd wydajemy większą ilość niż trzeba, zaś oszczędzamy mniej, aniżeli byśmy mogli.
I zupełnie nie wiemy, co dzieje się z naszymi pieniędzmi.


Odstępstwem nie są tutaj nawet jednostki, jakie z finansami mają do czynienia na co dzień, w swej pracy zawodowej: dyrektorzy finansowi, właściciele prywatnych przedsiębiorstw. Kłopot polega przede wszystkim na tym, że albo zupełnie nie panujemy nad przepływem pieniędzy w domowym budżecie, lub panujemy jedynie do pewnego momentu. Właściwie nikt nie ma kłopotów na etapie początkowym, zatem w momencie uzyskania comiesięcznego przychodu. W tym miejscu przeważnie jesteśmy w największym stopniu kompetentni – szczegółowo wiemy, jak wiele zarabiamy, pieczołowicie analizujemy Alior konto firmowe. W wypadku, kiedy sami prowadzimy przedsiębiorstwo, również zawsze dokładnie wiemy, jaki przychód wypracowaliśmy w konkretnym miesiącu i jakie uposażenie sobie wypłaciliśmy. Tymczasem zapanowanie nad wydawaniem wypracowanych pieniążków oraz mądre spożytkowanie ewentualnych nadwyżek finansowych przychodzi nam niezwykle trudno. Na owym etapie najczęściej zaczynamy się gubić, zaś końcem miesiąca frapujemy się nieraz, jak to się stało, że aż tyle wydaliśmy.


plakat filmowy
Author: Global Panorama
Source: http://www.flickr.com


Najważniejsze w tym wszystkim to zrozumieć, że nasz domowy budżet zasługuje na to, aby prowadzić go tak samo, jak budżet firmowy, a zatem gruntownie znać całą strukturę dochodów i rozchodów - .
Po kilku miesiącach prowadzenia domowej buchalterii będziemy już mogli dokładnie określić średni miesięczny pułap kosztów nieodzownych (rachunki, stałe opłaty) oraz przyjrzeć się bliżej innym wydatkom, dzieląc je na istotne (wyżywienie, konieczne ciuchy, kursy (szkolenia zawodowe opole) lingwistyczne, szkolenia itp.) oraz mniej ważne (zabawa, gazety, lektury, wyjazdy itd.) Czasem okazuje się że konieczna jest Vivus pożyczka.

Tags: wyjazdy, koszt, fundusz, budżet, firmę