W jaki sposób można leczyć bruksizm oraz jakie są jego przyczyny?


U normalnych ludzi zęby zaciskają się tylko w czasie przeżuwania oraz podczas przełykania śliny. Podczas wypoczynku między dolnymi a górnymi zębami pojawia się szczelina spoczynkowa, która zwykle wynosi około 2-4 milimetry.


Przez to zęby (sprawdź też protezy zębowe łódź) nie mają ze sobą styczności oraz niepotrzebnie się nie ścierają.


Trzeba oznajmić, że szczękościsk psuje uzębienie i wywołuje ich nadmierne ścieranie oraz kruszenie. Również może zaburzać działanie całego narządu żucia. Jeżeli we właściwym okresie czasu nie będzie usunięty, może powodować nieodwracalne zmiany w stawach żuchwowo-skroniowych. Leczenie bruksizmu opiera się na wyeliminowaniu przyczyny jego powstania i na doborze adekwatnej formy terapii. Każdy pacjent zmagający się z przypadłością, powinien być indywidualnie traktowany, ponieważ ta dolegliwość objawia się w rozmaity sposób w zależności od tego, ile czasu trwa już dolegliwość. Czasami leczenie ogranicza się tylko do interwencji stomatologa, który niweluje szkody w jamie ustnej, jakie powstały w wyniku szczękościsku, a potem nakłada choremu szczególną nakładkę relaksującą, którą należy zakładać na noc. Lecz w zaawansowanym stadium tej choroby leczenie jest dosyć skomplikowane i żąda często kooperacji lekarzy innych specjalności na przykład stomatologów, ortodontów, protetyków czy chirurgów szczękowych.


Potrawa, dziczyzna i grzyby
Author: Stanisław Bobowski
Source: Radisson Blu Hotel, Kraków


kobieta
Author: Scanmed Multimedis
Source: Centrum Medycyny Estetycznej Scanmed Multimedis
W objawowym leczeniu pacjentów z bruksizmem niezwykle pomocne są kuracje rozluźniające przeciążonych mięśni twarzy. Takie uzdrawianie wspomagające, to może być przykładowo fizjoterapia. Teraz niezwykle modne są także zastrzyki z botoksu. Te metody niwelują objawy bruksizmu lecz nie leczą jego przyczyny.


Wielu pacjentów z rozpoznanym bruksizmem jednocześnie z leczeniem stomatologicznym powinno korzystać z porady psychologa i powinno nauczyć się efektywnie radzić sobie ze zdenerwowaniem. Gdyż podstawową przyczyną bruksizmu jest codzienny stres, przydatne będzie wszystko, co go redukuje. Może to być na przykład słuchanie muzyki, czytanie książek czy spacery.

Tags: porady, pomoc, kontakt