Uwolnienie profesji księgowego - na czym dokładnie polega i jakie będzie miała wady i zalety dla klientów.


Przez minione lata niektóre zawody kojarzyły się z niedostępnością i elitarnością, lecz równocześnie do ich wykonywania konieczna była bardzo duża wiedza, jaką niekiedy trzeba było zdobywać przez lata. W ostatnich latach coraz popularniejsza zaczęła być deregulacja, jaka ma za zadanie uwolnienie niedostępnych dotychczas profesji i zezwolenie ia ich wykonywanie każdego chętnego. Taka deregulacja obowiązuje również od niedawna przy zawodzie księgowego, wykonywanie którego przez obowiązywaniem zmian poprzedzone być musiało zdobyciem dużej ilości wiadomości i otrzymaniem zezwoleń.
Oczywiście uwolnienie zawodu księgowego, jak wszystkie tego typu decyzje, będzie miało swoich zwolenników i przeciwników. Niektóre osoby alarmują, że bardzo może to zniszczyć to rynek księgowych usług i narazi klientów na straty, z kolei inni są zadowoleni z takiego obrotu sprawy, bo przez deregulację młode, ambitne osoby będą miały szansę na zaistnienie w tym zawodzie. Warto przyjrzeć się wszystkim argumentom za i przeciw, szczególnie jeśli się będzie zamierzało z takich usług korzystać. Zobacz też .Podstawowym zarzutem przeciwników takiego rozwiązania jest fakt, że za księgowość wezmą się osoby niezbyt doświadczone, które nawet mogą nie orientować się, jak wygląda deklaracja vat czy co potrzebne będzie, żeby dostać zwolnienia z vat. Faktycznie trochę racji w tym może być, ale w rzeczywistości takie osoby szybko zostaną sprawdzone przez klientów. Jeżeli zostanie zauważony ich brak profesjonalizmu, to nie będą miały dużych szans na zbudowanie sobie odpowiedniego prestiżu. Czytaj też .


Klienci po prostu odejdą tam, gdzie oferowane usługi (zobacz dotacje na rozwój firmy) będą na wysokim poziomie, a tym słabszym zostanie albo douczenie się, albo zmiana zawodu. Następnym argumentem przeciwników jest zaniżanie kosztów. To bardzo się wiąże z wcześniejszym argumentem, rzecz jasna ci kiepscy księgowi będą oferowali niższe ceny, ale przeważnie jakość ich usług będzie podobna do tych cen. Zobacz składki ZUS do odliczenia Rynek również i to bardzo szybko będzie weryfikował, akurat w przypadku usług księgowych klienci raczej wolą, aby wszystko zrobione było tak jak należy, jeżeli nawet będą musieli zapłacić za to nieco więcej.

Tags: biuro księgowe, księgowy, zwolnienie z vat