Terapia - pomoc, po którą trzeba sięgnąć, kiedy sami nie dajemy sobie rady z problemami.


Bardzo często w życiu znajdujemy w sytuacji, gdy wydaje nam się, że sami nie poradzimy sobie z kłopotami. W takim wypadku powinniśmy poszukać wsparcia.


terapia dla par oraz rodzin
Source: flickr.com
Bardzo częstą formą, po którą sięgamy ostatnio jest terapia par. Kryzys w związku może dotknąć każdego, nawet pozornie najlepiej dobraną parę. Niejednokrotnie nadmiar problemów w pozostałych wymiarach życia może negatywnie wpłynąć na relacje ze współmałżonkiem. Niekiedy kryzys powodują kłopoty z dziećmi czy rozbieżność w poglądach na tematy wychowawcze. Pamiętajmy o bagażu emocjonalnym, jaki każdy z nas przynosi z czasów sprzed związku.


Terapia par polega na uczestnictwie w spotkaniach przeprowadzanych przez doświadczonych terapeutów. Należy podjąć ten trud, zamiast myśleć o zakończeniu związku. Często dopiero osoba z zewnątrz, doświadczony terapeuta, jest w stanie pomóc naprawić relacje pomiędzy partnerami. Najczęściej w czasie kryzysu komunikacja jest utrudniona i potrzeba pośrednika, jaki pokaże jak dojść do porozumienia, wysłuchiwać siebie nawzajem, godzić się na kompromisy. Takiej osobie łatwiej jest zobaczyć, gdzie jest problem - zobacz więcej na tutaj.


Czasem jedynym odpowiednim wyjściem jest terapia klinika odwykowa rodzinna. Powinni brać w takiej terapii udział wszyscy blisko spokrewnieni, bowiem tworzą oni system, w którym każdy znajduje się w bliskiej relacji oraz oddziałuje na pozostałych. Dlatego problemy jednego z członków oddziałują na funkcjonowanie pozostałych. Nieraz złe układy w rodzinie będą nasilać problemy jednego z członków - dla przykładu dziecka. Terapia rodzinna będzie również pomocna w przypadku śmierci, ciężkiej choroby albo utraty pracy - zobacz tutaj.


Bardzo istotne jest, by dobrze wybrać terapeutę. W końcu jest to człowiek, w którego ręce w jakiś sposób oddajemy nasze losy. Powinien posiadać odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Należy przy poszukiwaniu korzystać z poleceń znajomych, pedagoga szkolnego czy lekarza pierwszego kontaktu.

Tags: lek, pomoc, sposób, kłopoty