Rozwój dziecka – istotny jest nie tylko ten fizyczny, ale również psychiczny. Czy przyglądasz się swojemu maluchowi wystarczająco dobrze?


W zasadzie każdy rodzic chce dla swojego dziecka samych najlepszych rzeczy. Troszczy się, skrupulatnie obserwuje dziecko i przygląda się jego rozwojowi. Jest to ważne, gdyż wcale nie tak trudno jest przeoczyć jakieś problemy zdrowotne – czy to dotyczące fizjologii, czy też psychiki.

Stąd też trzeba być naprawdę bardzo wyczulonym na wszystkie sygnały, informujące, że coś jest nie tak i natychmiast sprawdzać, kontrolować, zabiegać o porady u specjalisty – jednym słowem reagować. Ważne są zwłaszcza pierwsze lata życia dziecka. To między innymi wtedy organizm szybko się rozwija i rozrasta. Jeśli czegoś nie dopilnujemy, później może się to okazać nie do naprawienia. Stąd też jak najszybciej zadbajmy odobrego pediatrę i systematycznie go odwiedzajmy, jak również pilnujmy terminów wszystkich wyznaczonych badań i szczepień.

Jak jednak znaleźć najlepszego pediatrę?Z pewnością na naszą prośbę polecą nam go inni znajomi rodzice. Zapewne w naszej okolicy pracuje doświadczony specjalista, wystarczy go tylko odszukać.
dobrze rozwijające się dzieci w szkole
Author: www.flickr.com
Source: www.flickr.com
Możemy kierować się również informacjami umieszczonymi na stronach www. Warto nawet nieco więcej zapłacić, ale mieć pewność, że powierzymy nasze dziecko naprawdę kompetentnej osobie, która będzie w stanie wszystko mieć pod kontrolą. Pamiętajmy jednakże, że istotny jest nie tylko rozwój fizyczny dziecka, ale także psychiczny. Przeanalizujmy więc, czy ma ono dobre kontakty z rówieśnikami, czy jest szczęśliwe, odważne, czy nie ma różnych strachów. Jeżeli coś nas zaniepokoi, także wówczas warto sięgnąć po porady do specjalisty. Psychologa powinniśmy wyszukać we właściwie każdej szkole, a jeśli nie, to z pewnością w pobliskiej poradni. Będzie on w stanie określić, czy integracja sensoryczna naszego malucha jest odpowiednia i czy jego zachowanie jest adekwatne do wieku - zapraszamy na nasze kursy z integracji sensorycznej do Warszawy.

A w razie potrzeby poleci konkretne ćwiczenia, zabawy i doradzi jak żyć. Warto nie zaniedbywać tego aspektu - to przecież bardzo istotne, by dziecko czuło (więcej na stronie ) się dobrze ze sobą i z innymi ludźmi, aby odważnie i szczęśliwie kroczyć przed siebie. Zadbajmy o zdrowie naszego dziecka i dajmy mu szansę na udane dzieciństwo.

Tags: dziecko, psychika, maluch, specjalista