Przyjście na świat niemowlaczka to cudny dzień i początek dosyć długiego urlopu macierzyńskiego


Kilka lat temu polskie kobiety wywalczyły sobie, by ich urlop wychowawczy trwał 12 miesięcy.


Niejedna matka potwierdzi, że pierwszy rok maleństwa jest kluczowy.


pożyczka
Author: Mark Hodson Photos
Source: http://www.flickr.com
Jest to okres, gdy niemowlak najbardziej potrzebuje jej miłości i obecności. I nie chodzi jedynie o mleko czy przebieranie, ale o budowanie się silnej więzi, która będzie mogła zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama myśli już tylko o swoim skarbie, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Istotne jest to, by wiedzieć, że na wysokość pieniędzy, które otrzymamy od ZUS na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w okresie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego smyka.

Pragniesz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat? Zapraszamy Cię więc po inne wątki tu (http://www.cleaner.com.pl/o-nas/) - wejdź w link i przejdź do następnej witryny pełnej ciekawych wątków.

Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tamtych wypłat, ale nie może być także niższa aniżeli 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w naszym kraju, które wynosi obecnie 2250 zł. Zatem w najmniej optymistycznym scenariuszu dostaniemy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże kwoty, ale mało kto obecnie zarabia najniższą krajową. Poza tym niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.


Jeżeli dodać tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez kłopotu poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj możemy także ubiegać się o dodatkowe pieniądze z różnych państwowych programów.

Tags: cena, rok, składki, kraj