Najważniejsze zagrożenia jakie wynikają z nadciśnienia tętniczego, parę sposobów na jego kontrolę.


Schorzenia układu krążenia i serca od wielu lat zbierają tragiczne żniwo. Ocenia się, że rosnąca liczba zgonów spowodowanych jest właśnie ze strony tego typu schorzeń, a wszystko jest spowodowane zmianami, które zaszły w życiu naszego społeczeństwa w ostatnich kilkudziesięciu latach. Praca na siedząco, brak dodatkowej aktywności fizycznej i kiepska dieta mają ogromny wpływ na stan naszego serca.


Pigułki
Author: Global Panorama
Source: http://www.flickr.com
A w praktyce bardzo dużo osób unika zarówno odpowiedniego odżywiania, jak również ruchu fizycznego, i stają się oni pacjentami oddziałów kardiologicznych. Ważna jest także kwestia profilaktyki, w Polsce niestety stojącej na bardzo kiepskim poziomie, a co się z tym wiąże, świadomości mieszkańców. O ile nikt nie będzie w stanie samemu zrobić sobie echo serca lub EKG, to już samo ciśnienie da się szybko i bezboleśnie zmierzyć w domowych warunkach, wystarczy tylko kupić za kilkadziesiąt złotych ciśnieniomierz. I niestety nawet tej prostej czynności zdecydowana większości dorosłych ludzi nie robi, a w ten sposób można przecież zdiagnozować jeden z podstawowych problemów układu krążenia, to znaczy zbyt duże ciśnienie.

Jak się ocenia, na tę dolegliwość choruje w Polsce nawet połowa dorosłego społeczeństwa, z czego zdecydowana większość w ogóle nie ma świadomości tego. A jest to choroba podstępna i bardzo niebezpieczna, bo co prawda bezpośrednio nie jest groźna, ale prowadzi do niebezpiecznych schorzeń układu krążenia i serca. Wielu ludzi dowiaduje się niejako przy okazji, że mają za wysokie ciśnienie, jednak często nawet taka świadomość nie składnia ich do tego, aby odmienić swoje nawyki oraz dowiedzieć się, jak leczyć nadciśnienie tętnicze. Tu szczegóły: przeczytaj (przeczytaj).


tabletki
Author: epSos .de
Source: http://www.flickr.com
W początkowym etapie tego schorzenia całkowicie wystarczy zmiananiewłaściwych nawyków. Podstawową sprawą, jak przy wielu innych chorobach, będzie odpowiednia dieta, oparta o duże ilości świeżych warzyw i owoców. Trzeba ograniczyć spożycie soli, alkoholu i tłuszczów, bo to też są czynniki które sprzyjają zwiększeniu ciśnienia, no i koniecznie należy zacząć większą aktywność w życiu, z jak największą ilością ruchu poza domem.

Tags: choroby, ciśnienie, schorzenia, zmiana