Najważniejsze informacje na temat zeza, jakie są przyczyny jego pojawiania się i w jaki sposób można je leczyć.


Mając prawidłowy wzrok obie gałki oczne podążają dokładnie w tym samym kierunku. Steruje tym skomplikowany mechanizm mięśni odpowiedzialnych za poruszanie gałką. Jeśli z jakiś powodów mięśnie te zostaną osłabione lub zajdą inne czynniki, to może się pojawić problem z jednoczesną koncentracją wzroku na jednym przedmiocie. Zewnętrznym rezultatem takiej sytuacji jest uciekanie gałek ocznych, czyli popularny zez. Powodów tego schorzenia jest parę, może się ona pojawić przeważnie u małych dzieci, lecz także starsze osoby mogą z powodu jakiś przyczyn na nią zachorować.
Jeśli chodzi o dorosłych najczęstsze powody to cukrzyca, nadciśnienie i kłopoty z nerwami albo mięśniami wzrokowymi. Wyróżnia się kilka odmian zeza, w zależności od rodzaju odchylenia oka może być zez rozbieżny, zbieżny, ku górze, ku dołowi i skośny. Jednym z rodzajów tej choroby będzie zez zwany ukrytym, który polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu jedynie niektórych mięśni. W takim przypadku pojawiają się problemy z tym, że obie gałki oczne na zmianę przejmują widzenie.
oko
Author: Nithi Anand
Source: http://www.flickr.com


Większy zez jest zauważalny przez opiekunów, lecz często zachodzi potrzeba jego sprawdzenia u okulisty. Na szczęście współczesna wiedza okulistyczna daje wiele metod pozwalających na w miarę skuteczne pozbycie się takiego problemu. Dobra klinika okulistyczna w pierwszej kolejności powinna bardzo dokładnie zbadać osobę która ma zeza, a następnie zaoferować odpowiednie leczenie (sprawdź tutaj odtruwanie alkoholowe warszawa) - dbaj o oczy.
Czasami do dyspozycji będzie parę technik i wspólnie z lekarzem prowadzącym będzie trzeba znaleźć najbardziej odpowiednią. W wielu przypadkach powinno wystarczyć użycie odpowiednich ćwiczeń które będą wyrabiać odpowiednie widzenie, niezwykle pomocne bywają też odpowiednie okulary. Przy niektórych rodzajach tej choroby dają one bardzo dobre wyniki, jednak niestety nie w każdej sytuacji. W cięższych przypadkach może się okazać konieczna operacja zeza, poprawiająca działanie mięśni w oku - operacja zeza. W przypadku dzieci istotne jest, żeby leczenie zacząć tak szybko jak się da, wówczas są największe szanse na znaczną poprawę.

Tags: wzrok, oko, gabinet okulistyczny