Jak najlepiej zrobić wędliny domowego wyrobu?


Wielka majówka to dobry czas na zapoczątkowanie sezonu na wędzenie szynek, boczków, wytwarzanie domowych kiełbas. Jeżeli dziś nabędziemy kawałek pięknego mięsa od szynki, chudziutkiego boczku bądź kilo łopatki, to za 3 dni można mieć własną pyszną wędzonkę. A takie produkty są coraz w wyższym stopniu popularne, bowiem wiemy, co konsumujemy.

Domowa produkcja wędzonek. Receptura na szynkę - Mięso na szynkę domową zdołamy przygotować w przeciągu 2-4 dni. Do solanki należy używać 10 litrów wody uprzednio zagotowanej z marynatami: liściem laurowym, zielem angielskim i kardamonem - sprawdzona produkcja wędzonek. Do ostudzonego wywaru dorzucamy kilogram peklosoli, łyżkę cukru i pięć gram nominy. Przygotowaną solanką nastrzykujemy szynkę, żeby masa mięsa zwiększyła się o blisko 10 -15 proc. Można oczywiście peklować inaczej, ale wówczas potrwa to minimum 10 -14 dni.
przetwory mięsne w niskiej cenie
Author: Edsel Little
Source: http://www.flickr.com
Nastrzyknięte mięso musimy zagłębić w pozostałej solance i peklować 2-4 dni w temp. 4-6 st. C. Potem, po osuszeniu, wędzimy je 3 godziny do otrzymania należytego odcienia.

Masz ochotę przeczytać większą ilość podobnych wiadomości? Jeżeli tak, to zobacz to użyteczne omówienie (https://www.sokpol.pl/kategoria/nektar), ponieważ również Cię na pewno zaciekawi.

Należy pamiętać, że najlepszy dym jak też najsmaczniejsza szynka jest, gdy do palenia używamy drewna z drzew owocowych.By sporządzić własne przetwory mięsne nie potrzeba wielkiego wysiłku ani znacznych kosztów. Możemy na początek spożytkować baryłkę z obciętym dnem. Można także kupić wędzarkę, są już w sklepach przenośne - ogrodowe czy balkonowe. A kiedy zabawa w wędzenie spodoba nam się, dobrze jest pobudować własną. Zadymiacze, jak sami siebie najczęściej zwą amatorzy domowych wędlin, najczęściej sami wznoszą wędzarnię, dbając, ażeby palenisko było właściwie daleko od przegródki z mięsem, żeby wyroby faktycznie wędziły się, a nie piekły. Większość unika też wykorzystywania gotowych polepszaczy. Dla niektórych wręcz peklosól jest czymś niedopuszczalnym. Na jedno wędzenie możemy zakupić gotowe zrębki z drewien owocowych, bukowych czy olchowych.

Jeżeli będziemy częściej robić domową kiełbachę lub szynkę, warto mieć własne drewno. Dąb oraz olcha dają klasyczny bukiet zapachów jak też brązowy kolor.

Zaintrygował Cię prezentowany wpis? Jeżeli tak, to bez wahania sprawdź też ten odnośnik. Inne tego typu treści znajdziesz również tutaj pączki warszawa.

Jabłoń przydaje się rewelacyjnie do wędzenia drobiu. Drewno ze śliwy najlepsze będzie do polędwiczek jak też tłustych mięs: boczków, golonek, żeberek. Do szynek dobrze jest użyć wiśniowego drzewa, barwiącego na ciemny brąz oraz dającego ożywczy, lekki, owocowy aromat.

Tags: drewno, kiełbasa, szynka, boczek