Na czym polega dieta bez glutenu, dla kogo jest dedykowana?


Dieta bezglutenowa nie jest prosta w zastosowaniu. Trzeba wyrzucić z jadłospisu nie tylko powszechne artykuły które zawierają gluten, lecz też ograniczyć te, w których gluten jest ukryty. Jakie produkty są możliwe, a jakie zakazane w diecie bezglutenowej? W jakiego rodzaju produktach może pojawiać się gluten?

Pieczywo
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Dieta bez glutenu to dieta, której główną i jedyną regułą jest zlikwidowanie z jadłospisu glutenu – wyjątkowego typu białka. Źródłem glutenu są pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz i jęczmień. Może nim być także owies, ze względu na wysokie ryzyko zanieczyszczenia jego zbiorów zbożami glutenowymi.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zajrzyj na naszą kolejną witrynę i dowiedz się (https://nukleomed.pl/chce-sie-zapisac/) czegoś interesującego o tym wpisie.

Dieta bezglutenowa jestdedykowana z reguły dla alergików na gluten lub celiakią. Trzeba zaznaczyć, że są to dwa różne choroby mieszczące się w temacie nietolerancji związanych z pokarmem i nie należy ich ze sobą mylić. Celiakia nie należy, tak jak alergia na gluten, do alergii pokarmowych - to choroba o podłożu autoimmunologicznym. ez wątpienia w obu momentach zasadniczą metodą powrotu do zdrowia jest wyeliminowanie glutenu, ale po rozpoznaniu celiakii, dieta eliminacyjna musi być przestrzegana do końca życia, natomiast alergia pokarmowa może w pewnych momentach zmniejszyć swoje nasilenie, a nawet ustąpić zupełnie.

Na czym polega dieta bez glutenu i jakiego typu produkty bez glutenu można jeść bezpiecznie? W diecie bez glutenu dobre są produkty z mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej, prosa, amarantusa, komosy ryżowej, gdyż tego typu rośliny naturalnie nie posiadają glutenu - zdrowe produkty bezglutenowe od Raw Foods. Bez problemu mona spożywać również odpowiednio przetworzone zboża glutenowe.

Nasza aktualna treść (https://novamedis.pl/nietolerancje-pokarmowe/) musi przypaść Ci do gustu, gdyż zawarliśmy w niej ogromną ilość świetnych treści. Więc oglądaj bez ograniczeń.

W jadłospisie mogą znaleźć się też kasza jaglana, orzechy, soczewica, ciecierzyca czy sezam.

dietetyczne śniadanie
Author: with wind
Source: http://www.flickr.com
Jednakw tym momencie ważna uwaga - mąka kukurydziana, ryżowa, gryczana pojawiające się w sprzedaży mogą zostać skażone glutenem, na skutek np. zmielenia w tym samym młynie lub przetwarzaniu w tym samym zakładzie zbóż bezglutenowych i glutenowych. Dlatego najlepiej kupować produkty z licencjonowanym znakiem skreślonego kłosa, ponieważ nad tymi artykułami kontrolę posiadają organizacje chorujących na celiakię. Dzięki temu można być przekonanym, że tego rodzaju produkty będą w 100% odpowiednie.

Tags: dieta, Produkty, kasza, gluten, mąka