Masz zaległy urlop? Sprawdź, jak obliczyć należny ci ekwiwalent


Wczasy to jeden z nadzwyczaj lubianych okresów w ciągu roku. I dla rodziców, którzy mogą wyrwać się z codziennego kieratu, i dla pociech, które w końcu mogą spędzić czas z mamą i z tatą, w trakcie zwykłego tygodnia bowiem nie przydarza się to zbyt często.
Jednak mimo iż każdemu pracownikowi pracującemu na podstawie umowy o pracę należy się wolne, nie każdy jest w stanie skorzystać z urlopu – czy to z racji osobistych, czy ze względu na wygaśnięcie albo rozwiązanie stosunku pracy. Dlatego pracującej osobie przypada adekwatny ekwiwalent w zamian za wolne dni. W jaki sposób wobec tego wyliczyć, jak duża suma nam się należy?

Rozpocznijmy od tego, że urlopu nie można się zrzec, jest prawem przysługującym każdemu zatrudnionemu, stąd ekwiwalent. Obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zależy od współczynnika określanego na każdy rok kalendarzowy. Nie zawsze bowiem mamy taką samą liczbę dni, w których będziemy pracować, z powodu np.

Koniecznie zobacz artykuł w serwisie (https://www.magdalenagrzeskowiak.pl/prawo-rodzinne/rozdzielnosc-majatkowa-warszawa.html) prezentującym podobne wiadomości. Są równie fascynujące, ponieważ dotyczą tego samego tematu.

przypadających świąt, z tego względu też współczynnik ten nie może być jednakowy.
ekwiwalent za niewykorzystany urlop
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Poza tym na wielkość ekwiwalentu wpływa przeciętne wynagrodzenie pracownika. Zarobki zaś różnią się zależnie m.in. od obejmowanego stanowiska lub firmy, w której jest zatrudniony. Wynagrodzenie powinno być określone w stawce miesięcznej, a jeżeli zatrudnionemu przysługują finansowe dodatki, na przykład premie, również trzeba je uwzględnić wedle reguł ustalonych w przepisach. Kwestie ekwiwalentu bowiem systematyzowane są przez specjalne zarządzenie wydane przez MPiPS. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, powinieneś szczegółowiej zapoznać się ze wskazanym artykułem na serwisie .

Nie zapominajmy, że w sytuacji, gdy pracodawca decyduje się podpisać kolejną umowę o pracę z miejsca po rozwiązaniu poprzedniej, nie ma obowiązku wypłacać ekwiwalentu. Nie należy się on też osobom, które zatrudnione są w oparciu o kontrakt menadżerski, ponieważ nie gwarantuje on płatnych urlopów --> aspekty prawne. Jeśli jednak pracujesz opierając się o umowę o pracę, możesz swobodnie z niego korzystać. Praca pracą, ale wypoczynek każdemu jest potrzebny, chociaż po to, by odświeżyć umysł oraz z nowym zapałem powrócić do realizowania obowiązków. Bezustanna praca może wprowadzić marazm i sprawić, iż znacznie zmniejszy się nasza wydajność, więc gdy tylko przytrafi się taka okazja, wyjedźmy na kilka dni, a szybko poczujemy przypływ sił.Tags: urlop, wynagrodzenie, zatrudniony