leczenie z wdrożeniem własnej pompy insulinowej


Dzisiaj coraz większa liczba osób boryka się z problemem cukrzycy. Cukrzycy niestety nie da się wyleczyć, jednak przy właściwej diecie i odpowiednim leczeniu można efektywnie przeciwdziałać powikłaniom tego schorzenia.
Osoby z tym schorzeniem absolutnie muszą obserwować poziom cukru we krwi. Do uniwersalnych podejść leczenia cukrzycy należą wstrzyknięcia insuliny, lekarstwa doustne, dieta i aktywność fizyczna.


Szaszłyki mięsno warzywne z grilla dla diabetyków
Author: KOTÁNYI
Source: KOTÁNYI
Pompa insulinowa jest opcjonalną metodą podawania insuliny, wyręcza wstrzyknięcia strzykawką jednorazową, lub penem. Zestawy infuzyjne (wiele produktów) komponują się z drenu i kaniuli, jaka jest umocowana za pomocą specjalnego plastra. Kaniula może być skonstruowana ze stali, lub miękkiego tworzywa sztucznego. Komplety różnią się formą, wielkością kaniuli, drenu, wymiarem plastra mocującego, punktem rozdzielenia, a także kątem instalowania. Każdy chory stosujący terapię z wdrożeniem własnej pompy insulinowej winien mieć indywidualnie dostosowany rodzaj wkłucia przez lekarza, bądź pielęgniarkę. Trzeba pamiętać o zasadach aseptyki w trakcie instalacji zestawu, gdyż jest to narzędzie jednokrotnego użytku.


W kraju refundacja zestawów infuzyjnych dla ludzi do 26 roku życia i pań w ciąży jest całkowita, natomiast osoby po 26 roku życia powinny skorzystać z częściowego dofinansowania, czytaj więcej. Im wyższe dzienne zapotrzebowanie na insulinę, tym krótszy okres użytkowania zestawu infuzyjnego.
Za bardzo długa eksploatacja zestawu jest jedną z zasadniczych przyczyn pogorszenia wyrównania metabolicznego.


Powinno się mieć na uwadze, że stosowanie innego niż polecany przez producenta pompy insulinowej osprzętu i dodatków może stworzyć niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Tags: lekarza, doktor, zdrowia