Leasing samochodów - czym jest i kiedy jest bardziej opłacalny niż kredyt


Leasing jest to metoda finansowania, za pomocą której nie ma potrzeby angażowania wysokich kosztów własnych. Cały proces polega na tym, że leasingodawca kupuje przedmiot, który zaoferuje klientom. Klient używa danej rzeczy, płacąc co miesiąc rodzaj czynszu.


patent
Author: Freebird
Source: http://www.flickr.com


rachunek
Author: r. nial bradshaw
Source: http://www.flickr.com
firma
Author: Ministerio de Relaciones Exteriores
Source: http://www.flickr.com


Należy podkreślić, że właścicielem jest leasingodawca, natomiast klient (secretclient.com) niejako pożycza dany środek. Co można brać w leasing? Przykładowo samochody, różnego typu maszyny, komputery czy taśmy produkcyjne.


Stosowane są dwa rodzaje leasingu, mianowicie leasing operacyjny oraz finansowy. Różnice polegają między innymi na tym, że podatek VAT w typie operacyjnym jest doliczany do spłacanych rat, natomiast w finansowym należy opłacić do od razu z pierwszą ratą. Prócz tego leasing finansowy umożliwia nam posiadanie środka na stałe, gdyż opłacają ostatnią ratę, od razu stajemy się właścicielem. W typie operacyjnym bowiem cały proces zależy od tego, jaki jest okres wykupu oraz stawka amortyzacji. Skoro klient towarzystwa leasingowego spłaca raty leasingu, pojawia się pytanie, dlaczego wybiera taką formę, zamiast podjęcia kredytu, ponieważ wtedy to klient (sprawdź przykłady) jest właścicielem danego dzieła, nie natomiast leasingodawca. Przede wszystkim kredyt generuje o wiele więcej spraw formalnych. Jednocześnie pewne przedsiębiorstwa nie mogą zaciągnąć pożyczki, wówczas leasing jest idealną opcją. Leasing bywa Również bardziej opłacalny dla firmy, ponieważ traktowany jest jako usługa, dzięki czemu zdolność kredytowa firm nie jest zniżana, a wypożyczone przedmioty nie są określane jako majątek działalności. Trzeba pamiętać, że biorąc kredyt musimy dostarczyć bardzo wiele dokumentów, jakie wymaga od nas bank. Po pierwsze warto wiedzieć, że firmy leasingujące nie oczekują, aby działalność była prowadzona przez narzucony czas, nie ma więc w tym przypadku żadnych ograniczeń. Dodatkowo firma nie musi tworzyć biznes planu. Nie ma także nadprogramowych zabezpieczeń, gdyż wypożyczane dobro staje się nim. Dodatkowo klient może zdecydować, czy lepsze są dla niego niższe raty, a następnie większa cena wykupu danej rzeczy, czy przeciwnie. Dowolność jest ogromnym ułatwieniem. Kiedy bierzemy kredyt mamy o wiele węższe pole do jakichkolwiek negocjacji. Obecnie niemalże wszystkich leasingobiorców można znaleźć w Internecie, nieistotne czy interesuje nas leasing Warszawa, Kraków, czy leasing Gdańsk.


Wybór ofert jest naprawdę szeroki.


Rzecz jasna zarówno przed zaciągnięciem kredytu, jak i wyborem leasingu należy dokładnie zapoznać się z ofertą i sprawdzić jaka forma jest dla naszego przedsiębiorstwa najbardziej korzystna. Rozważenie wszystkich argumentów za i przeciw jest bardzo ważne.

Tags: dokument, firma, pomoc, właściciel, dług