Krótka charakterystyka adwokatów i radców prawnych, jakie są różnice między tymi zawodami.


Dla wielu ludzi profesje radcy prawnego i adwokata są nagminnie mylone. Obecnie rzeczywiście sami prawnicy uważają tego typu podział za trochę sztuczny, lecz na razie bez przerwy on obowiązuje i nie zanosi się w najbliższym czasie na duże zmiany. Przez całą swoją naukę zarówno radcy jak i adwokaci zdobywają dokładnie taką samą wiedzę.

polecany prawnik
Author: mikytex
Source: http://www.flickr.com
Dopiero po zakończeniu studiów ich drogi idą w dwie strony, choć w praktyce i tak będą wykonywać praktycznie to samo. Różnice są przede wszystkim w kwestiach formalnych, bo obie te profesje mają nieco inne ograniczenia i uprawnienia, lecz jeżeli chodzi o merytoryczną stronę, to są praktycznie takie same. Warto jednak wiedzieć, czym się tak naprawdę różni dobry adwokat Rzeszów od swego kolegi, noszącego miano radcy prawnego. Czytaj więcej pod tym adresem: który adwokat z Rzeszowa uznawany jest za dobrego? W większości spraw będzie be znaczenia, do jakiej osoby się zwróci o pomoc, bo i jeden i drugi bez żadnego problemu pomoże. Jednak w niejednym przypadku okazać się może, że o poradę udać się będzie można tylko do przedstawiciela jednej profesji.Do przeciętnych zadań radcy prawnego należeć będzie udzielanie porad i sporządzanie opinii, lecz również opracowywanie różnorodnych aktów prawnych. Przeciętna kancelaria radcy prawnego Rzeszów najczęściej takimi rzeczami zajmuje się najczęściej, a do jej klientów będą należeć zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy - warto skorzystać z tej kancelarii Radcy prawnego. Radca może występować przed urzędami i sądami, ale dużym ograniczeniem tego zawodu będzie możliwość obrony w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Tu właśnie będzie pierwsza z różnic pomiędzy radcami i adwokatami, bo to właśnie tylko adwokaci mogą bronić w takich sprawach, radcy co prawda mogą w nich uczestniczyć, ale jedynie jako pełnomocnicy. Następną różnicą będą sprawy samego wykonywania zawodu. Adwokat będzie musiał albo sam prowadzić swoją kancelarię, albo być jednym z jej wspólników, za to nie może pozostawać w stosunku pracy. Takich ograniczeń nie mają z kolei radcy, tak więc jeżeli jakaś firma zechce mieć prawnika na etacie, to musi rozglądnąć się za taką osobą.

Tags: nauka, kancelaria, akta