Jakie zysk można zdobywać z umów forfaitingu?


Kontrakt forfaitngowy to nic innego jak umowa pośredniczenia w obrocie gospodarczym. Opisując prościej jest to odkupienie przez instytucję (najczęściej bank lub instytucję profesjonalizującą się w finansach) wierzytelności okresowych, które powstały na skutek wypełniania ugody lub przypieczętowanej wcześniej umowy. Czemu opłaca się zostać forfaiterem? Jakie zysk da się z forfaitingu czerpać?


Karty kredytowe
Author: frankieleon
Source: http://www.flickr.com
Konta bankowe to usługa, którą posiada bezsprzecznie większość ludzi, w tym ponad 1/2 to ludzie, których depozyty na koncie są znacznej wielkości. Ze względu na to wymieniony wyżej obrót gospodarczy jest stosunkowo duży i warto bez obaw wkładać pieniądze w różnorodne wierzytelności z tytułu takich właśnie umów o konta bankowe. Wzorem tego typu umowy forfaitingowej może być sytuacja, gdy bank poręcza weksel określonemu właścicielowi firmy, który swojemu kooperantowi przedstawia go jako formę płatności. Kontrahent, nie chcąc czekać do dnia odkupienia wierzytelności przez instytucję bankową, odsprzedaje go instytucji zajmującej się forfaitingiem w zastępstwie za ekspresową dyspozycję przelania gotówki, która stanowi wartość tego jak wysokie są depozyty na otrzymanym papierze wartościowym.

Jeżeli masz ochotę zgłębić dane na opisywany wątek, to odsyłam do linka gdzie odnajdziesz mnóstwo ciekawych danych, które szczegółowo omawiają temat.

Forfaiting jest tym samym niezwykle pożyteczny dla przedsiębiorców lub innych kontrahentów transakcyjnych formą, ponieważ nie muszą oczekiwać na otrzymanie zapłaty.

Karty
Author: Sean MacEntee
Source: http://www.flickr.com
Warto jednak nadmienić o tym, że forfaiting jest pożytkowany, jako metoda barterowej zapłaty, najchętniej w kooperacjach dot. międzynarodowych rozliczeń. To przez wzgląd na fakt, że transakcje tego typu są dużo kosztowniejsze w starciu z transakcjami wekslowymi. Z tego względu ekspresowe depozyty weksli w instytucji forfaitingowej są efektywne. Rzecz jasna przedsiębiorstwa parające się forfaitingiem także chcą na tym zarabiać, a więc procenty od transakcji wyliczają zazwyczaj wg wyższej aniżeli oficjalna stopy procentowej. Transakcje tego typu przynoszą wiele plusów – począwszy od ekspresowego wypłacenia należności za zakończony kontrakt, poprzez brak zagrożenia transakcyjnego, transferu czy pieniężnego, a zakończywszy na zwiększeniu się szansy na kredyt o niezmiennej stopie procentowej.

Tags: bank, konto bankowe, wierzytelności, Umowa forfaitingowa, Kontrakt forfaitngowy, weksel