Jak rozumieć windykację? Czy to to samo co egzekucja komornicza? Co musimy wiedzieć na ten temat?


Coraz większa ilość Polaków zadłuża się w różnorodnych instytucjach finansowych, dostępna jest bowiem dość duża ilość różnych kredytów, chwilówek oraz pożyczek. Wszystko to jest najlepsze, póki spłacamy należności na czas, gorzej jak mamy problemy ze spłatą i nie jesteśmy w stanie terminowo oddawać pożyczonych pieniędzy. W tej sytuacji może się pojawić windykacja, jednakowoż musimy pamiętać, iż windykacja nie jest tym samym, co egzekucja komornicza.

windykacja
Author: Andrius Repsys
Source: http://www.flickr.com
Chociaż najważniejszy cel zdaje się być podobny, czyli zdobycie należnych pieniędzy, to jednakże bazują one na całkowicie innych prawach. Windykacja bowiem jest typem mediacji pomiędzy dłużnikiem a osobą lub instytucją, która zaoferowała pożyczkę (więcej: - więcej). Dość często musi opierać się na dialogu i negocjacjach. Windykator, jaki reprezentuje konkretną jednostkę albo firmę, nie może zająć dóbr materialnych dłużnika. Robi zaś wszystko, ażeby dobrowolnie podpisał on ugodę. Dzięki temu rzeczywisty jest kompromis, który uwzględnia wymagania i możliwości jednej, jak i drugiej strony. Praktycznie więc wygląda to tak, iż osoba, jaka chce odzyskać swoje pieniądze [kantor-intraco.pl] musi zgłosić się do firmy windykacyjnej, która na jej wniosek będzie kontaktować się z dłużnikiem. W większości okoliczności wierzyciel odzyska należne mu pieniądze, które są oczywiście pomniejszone o prowizję. To na pewno wygodne, bo tego rodzaju klient nie musi trudnić się całym procesem osobiście. Są dwie najbardziej powszechne typy windykacji. Pierwsza z nich jest polubowna, polega ona na wysyłaniu monitów oraz regularnym przypominaniu dłużnikowi, iż powinien oddać należne pieniądze. Kolejna jest bardziej konkretna - sądowa, bowiem jak nie zadziała polubowny sposób, to firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot dóbr, zaś do akcji wkroczy komornik.długi
Author: Kat R
Source: http://www.flickr.com
Dla dłużnika oczywiście zawsze najbardziej odpowiednim wyjściem jest windykacja polubowna, ponieważ jest szansa, iż uda się dogadać i nie popaść w dalsze kłopoty. Najlepiej też mieć na uwadze, iż zarówno wierzycielowi, ale także reprezentującej go firmie windykacyjnej, ostatecznie zależy na odzyskaniu pieniędzy. W ten sposób więc będą dokonywać wszystkiego, ażeby dłużnik mógł spłacać swoje zobowiązanie, chociażby w ratach. Jak więc widać windykacja nie jest tak straszna jak egzekucja komornicza, ponieważ w jej trakcie dłużnik ma okazję, aby bez sądu oddać pieniądze.

Tags: pieniądze, kredyt, instytucja, polubownie