Jak psychoterapia zmienia człowieka oraz co dzieje się wtedy w naszej psychice?


Podobnie jak w życiu, w psychoterapii posiadamy szansę, aby zmierzyć się z prawdą lub od siebie uciekać. Tego typu ucieczka daje tylko chwilowe wytchnienie a długotrwała ucieczka przynosi cierpienie. Nikt nie chce świadomie cierpieć, ale automatycznie podejmujemy takie działania, które właśnie do tego prowadzą.
terapie
Author: Sara Neff
Source: http://www.flickr.com


Poznajemy różne terapie, gdyż utraciliśmy wolność albo doszło do nas wreszcie, że od długiego okresu czasu takiej wolności nie posiadamy. Na nowo chcielibyśmy stać się kowalami swego losu.

Jeśli potrzebne Ci kolejne źródło natchnienia, zajrzyj koniecznie pod ten link. Znajdziesz tam materiały napisane przy pomocy zbliżonej retoryki.

Czujemy zniewolenie, lecz nie potrafimy zauważyć, co jest powodem takiego zniewolenia. Fundamentalne zadanie psychoterapeuty to rozpoznawanie determinujących sił oraz pokazanie choremu jak nieświadomie sam wyrządza sobie krzywdę. Badania nad psychoterapią pokazują, że przeróżne psychoterapeutyczne podejścia mogłyby uzyskiwać analogiczny poziom skuteczności. Psychoterapia zmienia człowieka, a zmiany zachodzą w sposobie w jaki przeżywamy świat i siebie oraz konstruowania relacji z innymi osobami. Także dokonuje się zmiana na poziomie zachowania afektu i przekonań. Niemalże 80% osób, które uczestniczyły w psychoterapii czuje się lepiej i efektywniej działają takie osoby niż te, które z terapii nie korzystały. Nawet laik może przyznać, że psychoterapia budzi opór. Taki opór niełatwo wyjaśnić jedynie wstydem lub nieśmiałością.


ćwiczenia
Author: Rockwall TX Cuckold Couple
Source: http://www.flickr.com


Niechęć do zmian mogłaby się objawiać na dużo sposobów. Pacjent mógłby nic nie mówić lub mówić o rzeczach, które nie mają związku z istotnymi tematami dla niego albo zapomnieć o sesjach bądź spóźniać się na nie. Wydawać by się mogło, że każda osoba potrzebuje uwolnić się od depresji, bólu czy lęku. Pozbycie się tych objawów równoznaczne jest ze zmianą naszej mentalności. To akurat przed nią nasza psychika się broni.
Podstawowym mechanizmem naszej psychiki jest podążanie do zachowania status quo. Naszą tendencją jest forsowanie własnego zdania i chcemy samopotwierdzenia więc utwierdzenia się w poczuciu, że to co myślimy i robimy jest wartościowe. Brak takiego potwierdzenia może frustrować.

Tags: mowa, zysk, sposób