Jak powinna wyglądać apteczka domowa?


Bezład, przeterminowane farmaceutyki, nienależyte warunki składowania - tak na ogół wyglądają nasze apteczki domowe. Farmaceuci nazywają je nawet składami medykamentów, bowiem Polacy mają niestety tendencję do kupowania leków na zapas i przechowywania ich całymi latami.


Natomiast powinny być w niej leki pierwszej potrzeby, które przyjmujemy w dolegliwościach pojawiających się ni stąd ni zowąd i środki opatrunkowe. Gdy jest to apteczka osoby cierpiącej na schorzenia długotrwałe, wymagające codziennego stosowania medykamentów, powinna zawierać minimum tygodniowy zasób tych lekarstw. Nie ma natomiast potrzeby gromadzić zbytecznych zapasów medykamentów.


zmysł
Author: Luke Lehrfeld
Source: http://www.flickr.com


W apteczce powinny znaleźć się: farmaceutyki o działaniu przeciwbólowym a także przeciwgorączkowym, najodpowiedniej paracetamol oraz ibuprofen dla dorosłych w pastylkach, dla maluchów w syropie lub czopkach Także farmaceutyki przeciwbiegunkowe, dla przykładu węgiel w tabletkach, specyfiki zapobiegające odwodnieniu, tj. elektrolity w saszetkach z probiotykiem lub bez. W naszej domowej powinny się znaleźć także lekarstwa przeciwalergiczne, o ile w domu są osoby mające alergię na coś, duża gama medykamentów dostępna jest bez przepisu lekarza (tabletki, krople do oczu i nosa, maści). Leki butelki farmaceutyczne na szeroko rozumiane dolegliwości pokarmowe w rodzaju dyspepsja, wzdęcia, stany skurczowe.
Koniecznie w apteczce domowej muszą się również znaleźć lekarstwa osłabiające oznaki przeziębienia (preparaty z ibuprofenem czy też kwasem acetylosalicylowym złożone bądź pojedyncze), krople do nosa lub inhalacji, syrop lub tabletki na kaszel mokry i suchy, np. Theraflu kaszel, pastylki lub spray na ból gardła, środek do nacierania w przeziębieniu.

Tags: choroby, dzieci, lekarz