Jak powinna przebiegać rehabilitacja po wstawieniu protezy stawu biodrowego?


Mutacje zwyrodnieniowe stawu biodrowego nieraz wywołują ból, który jest w stanie blokować zwyczajne życie. Gdy problem zaczyna ograniczać zasadnicze czynności ruchowe, takie jak chodzenie czy schylanie się, bezwzględnie potrzebna staje się endoprotezoplastyka.

rehabilitacja
Author: UC Physiotherapy
Source: http://www.flickr.com
Zabieg endoprotezoplastyki polega na wymianie zmienionych chorobowo elementów stawu biodrowego przez ich sztuczne substytuty, które je idealnie imitują. Wymianie może zostać poddana, w zależności od poziomu zaawansowania zmian patologicznych, cała kość biodrowa lub tylko jej fragment. Po przeprowadzonym zabiegu sprawność ruchowa powinna wrócić, ból zostać wyeliminowany, a zatracone czynności stawu biodrowego odzyskane.


Aby polepszyć sprawność po endoprotezoplastyce niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja stawu biodrowego, którą należy zacząć już pierwszego dnia po zabiegu. Powrót do idealnej sprawności ruchowej może jednak zająć sporo czasu. Proces leczenia rozpoczynają klasyczne ćwiczenia oddechowe, które powinny poprawić wentylację płuc. Rehabilitacja stawu biodrowego obejmuje przede wszystkim ćwiczenia gimnastyczne i izometryczne, które pomogą pacjentowi uniknąć skutków długotrwałego siedzenia w bezruchu. Istotne jest również to, by stosunkowo szybko pozwolić pacjentowi na poruszanie się w pozycji pionowej – początkowo przy pomocy balkoniku, a następnie z wykorzystaniem kul ortopedycznych.Aby cieszyć się sprawnością ruchów po wykonanym zabiegu i prawidłowej rehabilitacji pacjent powinien wprowadzić do codziennego funkcjonowania pewne udogodnienia, które zmniejszą obciążenie tego stawu. W szczególności należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów, jak również pochylania się, aby podnieść rzecz znajdującą się na ziemi.

Jeżeli myślisz, że ten tekst jest warty zainteresowania, to co stwierdzisz, gdy poznasz więcej wiadomości z tego źródła (https://rehaexpert.pl/cennik/)?. Zwyczajnie kliknij tutaj oraz sprawdź.

W okresie leczenia niebezpieczne może być także zwyczajne zakładanie nogi na nogę lub ogólnie – uginanie stawu biodrowego w kącie przekraczającym 90 stopni.


rehabilitacja
Author: Rose Physical Therapy Group
Source: http://www.flickr.com
Pacjent powinien więc wyposażyć swoje mieszkanie w usprawnienia zapewniające komfort po operacji. Podajnik do podnoszenia przedmiotów z ziemi, stabilna ramka usprawniająca wychodzenie z wanny – to tylko niektóre propozycje, które mogą podnieść komfort życia pacjenta po endoprotezoplastyce. Odpowiednia rehabilitacja stawu biodrowego i zmiana szkodliwych nawyków życiowych powinny sprawić, że pacjent przestanie odczuwać ból i będzie mógł się swobodnie poruszać.

Tags: ból, Leczenie, zabiegi, operacje, rekonwalescencja