Jak poradzić sobie z zaburzeniami na tle nerwowym? Bardzo ważna jest pomoc specjalisty, ale także najbliższej rodziny


Zaburzenia lękowe, znane przede wszystkim jako fobie, są poważnym problemem. W wielu przypadkach mogą one faktycznie utrudniać (albo nawet uniemożliwiać) normalne funkcjonowanie. Można je wprawdzie wyleczyć, jest to jednak walka bardzo ciężka. Wymaga ona i czasu, i cierpliwości. Podstawa to odpowiedni psycholog lub gabinet psychologiczny Warszawa, jednak nie tylko jego pomoc jest cenna.

Terapia u psychologa
Source: flickr.com
Osoba, której zaburzenia lękowe przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, wymaga również wsparcia ze strony najbliższych. Dlaczego ten problem jest tak poważny? Bo fobie, czyli nieracjonalne, paraliżujące lęki, doprowadzają człowieka do wielu zachowań, jakie trudno jest wytłumaczyć przeciętnemu człowiekowi.

Jak wyglądają takie zachowania?
Wiele zależy od tego, jakie zaburzenie lękowe spotkał daną osobę. Niekiedy fobia pozwala jakoś normalnie istnieć w społeczeństwie, wymaga jedynie dokonania kilku nieskomplikowanych zmian w swym życiu lub zrezygnowania z wykonywania poszczególnych czynności, na przykład z jazdy windą w przypadku klaustrofobii. Bywa jednakże i w ten sposób, iż zaburzenie lękowe wymagają zrezygnowania z robienia tych czynności, bez jakich nie można samemu sobie poradzić w życiu.

Idealnym przykładem może być tu agorafobia, co oznacza lęk (zobacz tutaj) przed otwartą przestrzenią. Sprawia on, że chory boi się opuszczać mieszkania, a bardzo często dostaje ataku paniki zaraz przy drzwiach wyjściowych. Tego typu osoba ma trudności ze znalezieniem pracy, chociaż w dzisiejszym świecie narzędzia internetowe mogą im znacznie pomóc (zobacz na stronie). Utrudnione są zakupy, wizyty u lekarza… Inne fobie, które zdarzają się dość dosyć często, to nieuzasadniony lęk przed niektórymi zwierzętami albo zaburzenia lękowe związane z wystąpieniami publicznymi.

Skąd biorą się takie trudności życiowe?
Fobie są w stanie być związane z niemiłymi doświadczeniami z dzieciństwa oraz silnymi urazami psychicznymi. Niekiedy fobie rozwijają się bez żadnej określonej przyczyny, co stanowi dla znawców przedmiot gorliwych badań. Czy z tego rodzaju lękami jesteśmy w stanie wygrać? Walka z fobiami to długotrwały proces,jednakowoż postęp w medycynie i naukach mających związek z psychologią pozwala osiągać coraz bardziej wymierne rezultaty.

Dobry psycholog (więcej w tym serwisie) jest w stanie pomóc choremu w walce z tym problemem w dosyć dużym zakresie. Istotne jest to, żeby metody leczenia dopasować do rodzaju fobii, choć najczęściej stosowaną techniką jest tzw. „odczulanie”. To polega na konfrontowaniu chorego z tymi sytuacjami, których boi się najbardziej. Często stosuje się również leki przeciwlękowe oraz hipnozę, która może pomóc w ustaleniu źródła lęków.

Tags: lekarz, Hipnoza, społeczeństwo, chorego