Dbamy o dziecka: metody wsparcia rozwoju oraz rehabilitacji najmłodszych dzieci


Dziecko już od pierwszych chwil swoje życia powinno uczyć się właściwego odbierania bodźców z z zewnątrz oraz prawidłowych mechanizmów ruchowych. Stąd ogromna popularność zajęć z integracji sensorycznej i terapii Bobath.


Nieprawidłowości sensoryczne
dziecko bawiące się maskotką
Author: Thomás
Source: http://www.flickr.com
mogą skutkować trudnościami w funkcjonowaniu dziecka, w tym wpływać na problemy społeczne i emocjonalne, lub trudności w uczeniu się. Aby wesprzeć dziecko w osiągnięciu zdolności do odczuwania i rozumienia bodźców dostarczanych przez zmysły warto udać się na zajęcia dotyczące integracji sensorycznej. Integracja sensoryczna to w skrócie właściwa organizacja wrażeń sensorycznych, pochodzących ze zmysłów. Ćwiczenia z owej tematyki pozwalają maluszkowi w adekwatnym i sprawnym reagowaniu na wymogi środowiska, w postaci ruchowej czy też myślowej. Integracja sensoryczna ma wpływ na rozwinięcie konkretnych umiejętności na dalszych etapach rozwoju dziecka.

Odczuwasz, że nasz tekst jest zajmujący, ale potrzebujesz więcej wiadomości. Nie czekaj - wejdź w podany link i kliknij po źródło.

Jeśli zatem ciekawi nas temat taki jak integracja sensoryczna, Warszawa oferuje kilka ośrodków, w których dzieci mają okazję ćwiczyć z certyfikowanymi terapeutami.

Natomiast metoda Bobath została stworzona w Londynie przez małżeństwo Bobathów. Początkowo małżeństwo zajmowało się pracą z dorosłymi, którzy doznali uszkodzeń mózgu podczas drugiej wony światowej, natomiast z z biegiem lat Bobathowie zaczęli ćwiczyć z dziećmi. Warto sprawdzić: odsyłamy do . Zawsze w tej pracy interesowało ich wprowadzenie całego ciała w ruch, bo wówczasj mogli badać patologiczne napięcia mięśni, poszukując jednocześnie dróg normalizacji tych napięć. Zainspirowana tymi badaniami dr Elizabeth Kong zaprosiła do współpracy fizjoterapeutkę, aby wspólnie w Szwajcarii zbudować zespół specjalistów ćwiczących z maluchami z różnymi problemami ruchowymi. Te kobiety poniekąd zrewolucjonizowały rozumienie prawidłowego rozwoju niemowląt, opracowując terapię, w której dziecko uczy się prawidłowych mechanizmów odruchu postawy. Swoją terapię
dziecko
Author: MichaelaPhotos.
Source: http://www.flickr.com
nazwały NEURODEVELOPMENT THERAPY - BOBATH.


Metoda NDT polega na głębokim rozumieniu prawidłowego rozwoju ruchowego niemowlęcia i obecnie praktykowana jest także w naszym kraju. Metoda Bobath dla dzieci w Warszawie to spotkania, podczas których terapeuta(polecamy terapia indywidualna krakow) wychamowuje patologiczne wzorce ruchowe i uczy prawidłowych, pracuje nad prawidłową dystrybucją napięcia mięśni. Niezwykle ważne jest tu indywidualne podejście terapeuty do małego pacjenta. Metoda Bobath dla dzieci w w Warszawie daje szansę prowadzić ruch tak długo, póki maluch samodzielnie nie przejmie ruchu najbardziej zbliżonego do prawidłowego, a w konsekwencji wyuczony ruch zautomatyzuje w funkcję.

Tags: dziecko, ćwiczenia, zmysły, specjalista