Dbamy o dziecka: metody wsparcia rozwoju oraz rehabilitacji najmłodszych dzieci


Dziecko już od pierwszych chwil swoje życia powinno uczyć się właściwego odbierania bodźców z z zewnątrz oraz prawidłowych mechanizmów ruchowych. Stąd ogromna popularność zajęć z integracji sensorycznej i terapii Bobath.

Nieprawidłowości sensoryczne
dziecko bawiące się maskotką
Author: Thomás
Source: http://www.flickr.com
mogą skutkować trudnościami w funkcjonowaniu dziecka, w tym wpływać na problemy społeczne i emocjonalne, lub trudności w uczeniu się. Aby wesprzeć dziecko w osiągnięciu zdolności do odczuwania i rozumienia bodźców dostarczanych przez zmysły warto udać się na zajęcia dotyczące integracji sensorycznej. Integracja sensoryczna to w skrócie właściwa organizacja wrażeń sensorycznych, pochodzących ze zmysłów. Ćwiczenia z owej tematyki pozwalają maluszkowi w adekwatnym i sprawnym reagowaniu na wymogi środowiska, w postaci ruchowej czy też myślowej. Integracja sensoryczna ma wpływ na rozwinięcie konkretnych umiejętności na dalszych etapach rozwoju dziecka. Jeśli zatem ciekawi nas temat taki jak integracja sensoryczna, Warszawa oferuje kilka ośrodków, w których dzieci mają okazję ćwiczyć z certyfikowanymi terapeutami.Natomiast metoda Bobath została stworzona w Londynie przez małżeństwo Bobathów. Początkowo małżeństwo zajmowało się pracą z dorosłymi, którzy doznali uszkodzeń mózgu podczas drugiej wony światowej, natomiast z z biegiem lat Bobathowie zaczęli ćwiczyć z dziećmi. Warto sprawdzić: odsyłamy do . Zawsze w tej pracy interesowało ich wprowadzenie całego ciała w ruch, bo wówczasj mogli badać patologiczne napięcia mięśni, poszukując jednocześnie dróg normalizacji tych napięć. Zainspirowana tymi badaniami dr Elizabeth Kong zaprosiła do współpracy fizjoterapeutkę, aby wspólnie w Szwajcarii zbudować zespół specjalistów ćwiczących z maluchami z różnymi problemami ruchowymi. Te kobiety poniekąd zrewolucjonizowały rozumienie prawidłowego rozwoju niemowląt, opracowując terapię, w której dziecko uczy się prawidłowych mechanizmów odruchu postawy. Swoją terapię
dziecko
Author: MichaelaPhotos.
Source: http://www.flickr.com
nazwały NEURODEVELOPMENT THERAPY - BOBATH.

Metoda NDT polega na głębokim rozumieniu prawidłowego rozwoju ruchowego niemowlęcia i obecnie praktykowana jest także w naszym kraju. Metoda Bobath dla dzieci w Warszawie to spotkania, podczas których terapeuta wychamowuje patologiczne wzorce ruchowe i uczy prawidłowych, pracuje nad prawidłową dystrybucją napięcia mięśni. Niezwykle ważne jest tu indywidualne podejście terapeuty do małego pacjenta. Metoda Bobath dla dzieci w w Warszawie daje szansę prowadzić ruch tak długo, póki maluch samodzielnie nie przejmie ruchu najbardziej zbliżonego do prawidłowego, a w konsekwencji wyuczony ruch zautomatyzuje w funkcję.

Tags: dziecko, ćwiczenia, zmysły, specjalista