Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy i w jaki sposób pracuje?


Kiedy potrzebujemy osoby zajmującej się wycenianiem nieruchomości, odpowiednim kandydatem będzie rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawcy pracują jako jednoosobowe firmy lub zatrudniani są przez inne jednostki. Są oni również wynajmowani przez banki, które często potrzebują wyceny domów przy kredytach hipotecznych. Kim tak naprawdę jest rzeczoznawca majątkowy i jak nim zostać?


rzeczoznawca majątkowy
Author: manishibhatt
Source: http://www.flickr.com
Przyszły rzeczoznawca majątkowy ma obowiązek podejść do egzaminu. W dodatku musi posiadać stopień magistra oraz studiować podyplomowo na kierunku traktującym o wycenie. Oczywiście jeżeli program studiów magisterskich objął te zagadnienia, kształcenie podyplomowe nie jest już niezbędne. Zdanie egzaminu to jednakże nie koniec. Przyszły rzeczoznawca majątkowy musi odbyć praktykę trwającą rok. Rzeczoznawca wykonuje wycenę nieruchomości wraz z dobrami, które znajdują się na tym terenie.

Nieprawidłowym jest jednak mylenie rzeczoznawcy z pośrednikiem. Rzeczoznawca majątkowy wyłącznie wycenia. Wszelkie działania wykonywane są na piśmie, oczywiście całkowicie zgodnie z prawem. Zabronione jest wycenianie nieruchomości rzeczoznawcy przez niego. Nie wolno przeprowadzać wyceny własnych nieruchomości (zobacz pożyczka pod mieszkanie) oraz tych, które należą do rodziny. Choć rzeczoznawca majątkowy to zawód bardzo dobrze płatny, należy zdawać sobie sprawę, że podyplomowe kształcenie, egzamin oraz przeprowadzone praktyki to bardzo duży koszt, co na pewno trzeba wiedzieć. W dodatku rzeczoznawca majątkowy powinien cały czas dokształcać się i doskonale znać aktualne normy.

Jeśli potrzebujemy wyceny, odnalezienie rzeczoznawcy nie powinno być trudne oraz pracochłonne. Aktualnie niemalże wszystkie usługi dostępne są w sieci. Wyszukiwanie jest bardzo proste. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę, w tym wypadku "rzeczoznawca majątkowy", najlepiej jest sprecyzować o miejscowość, które nas interesuje, wówczas wyniki będą najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Na stronach zapoznamy się skrupulatnie z ofertą, niejednokrotnie poznamy również cennik oraz opinie poprzednich zlecających. W związku z tym możemy wybrać najlepszą ofertę.


Jak więc dokładnie widać rzeczoznawca majątkowy to praca bardzo wymagająca. Osoba, która chce się tego podjąć, powinna skrupulatnie się do tego przygotować i przede wszystkim naprawdę dużo się uczyć.

Widzisz u siebie nienasycenie? Pragniesz sporo treści na zbliżony temat? Dla nas to wyśmienita wiadomość. Więc kliknij (http://szukasz-pracy.pl/category/aktualnosci/) w poniższy link i voila.

Zlecane wyceny muszą być zrobione bardzo dokładnie. Błędy są niemalże niedopuszczalne. Dodatkowo egzaminy oraz praktyka są trudne. Nad podjęciem się sprawowania tego zawodu, trzeba się mocno zastanowić, jednak warto wspomnieć, że jest on również bardzo ciekawy, a wkładany trud z pewnością się opłaci.

Tags: nieruchomości, normy, studia, praktyka, zawód