Czym są soczewki oraz do czego służą? Jakie dobierać, aby były dobrze dopasowane?


Soczewki kontaktowe z pewnością są niesamowicie pomocne w życiu. Ułatwiają bezproblemowe uprawianie sportów, nie musimy się obawiać, że zaparują jak w przypadku okularów, nie spadną nam też z nosa. Jak jednak dobrać soczewki kontaktowe, w jaki sposób je pielęgnować?


Soczewki kontaktowe to głównie wygoda, dzięki nim w związku z tym możemy intensywnie uprawiać sport i nie martwić się o spadające okulary. Do tego, soczewki kontaktowe dają nieograniczony zakres widzenia, bez zniekształcania. Nie musimy zwracać uwagi na warunki atmosferyczne, soczewki kontaktowe, o czym już wspomnieliśmy we wstępie, nie będą parować. Ważny jest tu również aspekt estetyczny, bo bez okularów większość osób prezentuje się znacznie lepiej. Soczewki kontaktowe pozwalają również nosić modne okulary przeciwsłoneczne, zawsze jednak warto posiadać w zapasie zwykłe okulary.
soczewka
Author: Fiona Henderson
Source: http://www.flickr.com


Soczewki kontaktowe doskonale korygują krótko- jak i dalekowzroczność, lecz i starczowzroczność tak samo jak astygmatyzm.

Jeśli na opisywany temat posiadasz zapytania, to poznaj więcej informacji (https://drjanicki.pl/strona/operacje-endoskopowe-kregoslupa) na publikowane zagadnienie, wchodząc tutaj - informacje będą zapewne ważne.

Soczewki systematycznej wymiany, przykładowo soczewki jednodniowe czy miesięczne kupić możemy w mocach od plus sześciu do minus dwunastu, zaś roczne zamawiane są indywidualnie i wynoszą od plus trzydziestu do minus trzydziestu. Dobieraniem soczewek zajmują się okuliści, ale i optometryści Soczewki miękkie są bardzo popularne, robi się je z polimeru, który zwany jest hydrożelem lub silikonowym hydrożelem. Taka substancja w stanie suchym posiada właściwości twardego tworzywa organicznego, zaś po uwodnieniu jest miękki i elastyczny. Od stopnia uwodnienia oraz przepuszczalności powietrza jest zależny rodzaj soczewek - . Stopień tego typu uwodnienia jeśli chodzi o soczewki miękkie waha się pomiędzy 30 a 75 procent. W soczewkach takich woda odpowiada za ilość przepuszczanego tlenu.


Istnieją soczewki kontaktowe miękkie korekcyjne, lecz również lecznicze, czyli używane jako opatrunek oraz kosmetyczne - powodujące zmianę koloru i wyglądu tęczówki. Można je też podzielić jeśli chodzi o tryb noszenia (Szkła jednodniowe na dziś: soczewki dailies aqua comfort plus 30 może taki model), czyli w systemie dziennym, wyjmowane są na noc, w systemie elastycznym, od czasu do czasu można w nich spać, jak i do stałego noszenia, które nie zdejmuje się przez jakiś czas, na przykład przez około miesiąc. Soczewki twardsze robi się z surowca organicznego o dosyć wysokiej tlenoprzepuszczalności. Są one trwalsze oraz posiadają mniejszą średnicę aniżeli soczewki miękkie. Posiadają one również wady, przykładowo oczy się do nich jakiś czas będą przyzwyczajać.

Tags: okulary, oko, okulista