Czym może zająć się dermatolog i czego używa do badań?


Jeżeli zauważysz u siebie jakieś zmiany skórne to znak, że powinnaś zgłosić się do fachowca. Znajdzie on przyczynę pojawienia się zmian i wdroży właściwe leki, żeby zapobiegać dalszemu rozwojowi zmian.
waga
Author: Christian Schnettelker
Source: http://www.flickr.com


Każdy dermatolog jest ekspertem w dziedzinie medycyny, jaka zajmuje się chorobami skóry. Bada on cerę oraz chce znaleźć możliwe źródła nieprawidłowego jej wyglądu. Trzeba mieć w pamięci, że zmiany skórne nie muszą mieć źródła w wadliwym jej funkcjonowaniu. Często są następstwami nowotworów czy też alergii. Nauka ta dzieli się na 2 fundamentalne specjalności: dermatologię kliniczną i doświadczalną. Pierwsza z nich może zajmować się rozpoznawaniem oraz leczeniem skórnych zmian, z kolei druga przede wszystkim koncentruje się na badaniu skóry. Można by jeszcze wyróżnić dermatologię dziecięcą czy medycynę estetyczną. dermatologia dziecięca jest specjalnością, jaka zajmuje się dolegliwościami skórnymi u małych pacjentów. Kosmetologia wykorzystuje do leczenia nie lekarstwa, a kosmetyki. Medycyna estetyczna z kolei wykorzystuje inwazyjne zabiegi kosmetyczne oraz leki. Wykonuje to nie po to, żeby leczyć cerę, lecz żeby poprawić jej wygląd i aby uchronić ją przed przebiegiem starzenia.


dermatolog


W czasie wizyty dermatolog w pierwszej kolejności przygląda się niepokojącym zmianom gołym okiem. Musi jednak wykonać też dokładniejsze badania przy wykorzystaniu dermatoskopu. Jest on mechanizmem z wbudowaną lampką, która powiększa pole widzenia tak jak lupa. Prawdopodobne jest dzięki temu dokładne obejrzenie konkretnego kawałka skóry. Przyrząd ten głównie jest wykorzystywany do kontrolowania znamion barwnikowych.
Kiedy lekarz podejrzewa, że za chorobę mogą odpowiadać bakterie, zleca wtedy wymaz ze skóry. Pokierować może również na badania krwi. Jeśli zmiany na skórze mają charakter alergiczny, lekarz kieruje osobę na testy alergiczne albo od razu do alergologa.

Tags: dermatologia, lek, proces, specjalista