Czym jest lateks, jakie wyróżniamy jego rodzaje i do czego służy? Jakie ma właściwości?


Lateks jest koloidalnym roztworem kauczuku naturalnego, nazywa się go więc fachowo lateks naturalny. Lateks może być też syntetyczny i występować w stanie płynnym. W branży chemicznej termin ten określa wszystkie emulsje polimerów, również gumy syntetyczne i plastiki.

rękawiczki lateksowe
Author: Steven Depolo
Source: http://www.flickr.com
Lateks w wersji naturalnej otrzymuje się dzięki nacinaniu drzew kauczukowych i zebranie i przetworzenie otrzymanej substancji. Taki sok jest stabilizowany substancjami alkalicznymi, na przykład amoniakiem. Ostateczny produkt, który stanowi surowiec w przemyśle gumowym możemy osiągnąć w wyniku koagulacji soku i jego zagęszczania. Takie zagęszczenie robione jest poprzez odprowadzenie albo częściowe odparowanie wody. Koagulacja ma miejsce po zakwaszeniu, zamrożeniu, może również zajść po dodaniu soli rozpuszczalnych w wodzie - Czarmed.

Pochodzący z drzew kauczukowych naturalny lateks jest dobry dla środowiska, gdyż jest odnawialny. Jest także antyalergiczny i odporny na roztocza, więc nadaje się dla alergików. Jest to również najbardziej wytrzymały oraz amortyzujący surowiec pochodzenia naturalnego. Kolejnym typem jest lateks pozyskiwany drogą produkcji chemicznej. Otrzymuje się go przez polimeryzację emulsyjną danych monomerów. Ph lateksów otrzymywanych syntetycznie wynosi od 6 do 12. Po ich zakwaszeniu albo dodaniu soli mamy kauczuki stałe. Ten typ surowca stosuje się w różnych branżach, przede wszystkim w branży samochodowej, można z jego pomocą wytwarzać opony do różnych pojazdów. Robi się z niego wiele różnych przedmiotów bardzo potrzebnych w codziennym użytkowaniu, jak uszczelki, piłki z kauczuku albo rękawiczki lateksowe. Służy też do wytwarzania popularnej pianki lateksowej, która służy do produkcji mebli oraz materaców.prezerwatywa
Author: Steven Depolo
Source: http://www.flickr.com
Tego typu materace mają doskonałe właściwości antyalergiczne i są odporne na grzyby. Lateks jest także niezbędny w produkcji klejów, prezerwatyw albo odzieży. Uzyskiwana w ten sposób pianka lateksowa jest bardzo miękka oraz podatna na wyginanie. Pozwala na równe rozłożenie ciężaru ciała, który zapobiegać będzie robieniu się miejsc uciskowych. Tego typu pianki są antybakteryjne, są odporne na pleśń i roztocza.

Wejdź na naszą podstronę. Masz możliwość poczytać tam następne interesujące wpisy. Zatem kliknij, aby zobaczyć źródło (http://www.zdrowe-jelita.com/badania/stan-flory-bakteryjnej/) informacji na podobny temat.

Jest to w związku z tym doskonała alternatywa dla surowców syntetycznych.

Tags: kauczuk, Prezerwatywa, produkt, alergik