Czym jest i co można zrobić w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej?


Jednym z powszechnie występujących zaburzeń wzroku jest zwyrodnienie plamki żółtej - przede wszystkim wśród ludzi po 50 roku życia, żyjących w krajach wysokorozwiniętych. Jakie są sygnały zwyrodnienia i jak przebiega leczenie?
Trzeba wyjaśnić, co to jest sama plamka żółta. To naprawdę niewielki obszar,
wzrok
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
zlokalizowany w centrum siatkówki oka, jaki u każdego człowieka pozwala na prawidłowe centralne widzenie oraz możliwość|stoi na straży prawidłowego centralnego widzenia oraz możliwości zauważania szczegółów, a także rozróżniania kolorów. To niezastąpione w czasie czytania, jazdy autem czy oglądania telewizji, kiedy te zdolności są bezwzględnie potrzebne. Przez zwyrodnienie dochodzi do coraz poważniejszego pogorszenia widzenia pacjenta, aż zupełnie straci on możliwość centralnego widzenia i wobec tego zdolność do realizowania wyżej wskazanych czynności.


Zwyrodnienie zachodzi powoli, a jako że nie boli, niektórzy uważają, że to zwyczajne psucie się wzroku. Tylko w niewielu przypadkach proces ten jest szybszy. Wyróżnia się dwa typy zwyrodnień – suche oraz wysiękowe. Suche dotyka więcej ludzi i nie prowadzi do znacznego upośledzenia w zmyśle wzroku, a przy tym niezwykle często może odnosić się do jednego oka. Zwyrodnienie wysiękowe natomiast jest bardziej niebezpieczne, gdyż w około 90 procentach wywołuje utratę wzroku przez nieodwracalną destrukcję fotoreceptorów.wzrok
Author: Aaron Benitez
Source: http://www.flickr.com
Test Amslera umożliwia stwierdzić, czy pacjent choruje na zwyrodnienie plamki żółtej - Leczenie ma szansę spowolnić rozwój choroby, ale najważniejsze w tym wypadku jest jej szybkie dostrzeżenie. W suchym zwyrodnieniu daje się leki poprawiające ukrwienie i zleca się choremu wzbogacić swoją dietę o warzywa oraz owoce, a także obniżyć poziom cholesterolu. W zwyrodnieniu wysiękowym niszczy się nieprawidłowe naczynia krwionośne.

Te ciekawe treści posiadają swą kontynuację. Pragniesz się z nią zapoznać? Więc idź do strony stomatologia estetyczna kraków i tam rozkoszuj się nowymi informacjami.

Są także nowe sposoby, które polegają na dogałkowym podawaniu leków. Niestety do polepszenia widzenia nie dochodzi jednak nazbyt często .

Jeśli zatem dostrzegłeś u siebie trudności w czytaniu, masz problem z widzeniem centralnym, linie proste stają się zniekształcone, zaś krawędzie rozmyte albo nie jesteś w stanie stosownie rozróżnić barw, powinieneś jak najszybciej pójść do okulisty, aby sprawdzić, co ci dolega.

Tags: wzrok, okulista, fotoreceptor