Czym jest giełda? Jakie są jej rodzaje? Co ważne jest by dobrze funkcjonowała? Czy musimy posiadać dużą gotówkę, ażeby zacząć grać?


Pewnie wiele ludzi słyszało choć raz w ciągu życia o giełdzie. Nie powinno to dziwić gdyż jest to wciąż bardziej popularny sposób na pomnażanie gotówki. Nim natomiast zdecydujemy się na taką inwestycję, to musimy wiedzieć sporo na temat giełdy.


Giełda jest miejscem, gdzie dochodzi co dzień do transakcji podczas których sprzedawane są lub kupowane różnego rodzaju towary.
kurs ropy wykres
Author: Ervins Strauhmanis
Source: http://www.flickr.com


Ze względu na sposób powstania, można podzielić ją korporacyjną albo państwową. W tej pierwszej obowiązuje prawo handlowe, gdzie różne instytucje organizują rynek papierów wartościowych czytaj to. Państwo nie nie powinno mieć wpływu na wszelkie decyzje w takich miejscach. Z kolei inaczej wygląda to, kiedy chodzi o rodzaj giełdy państwowej. Tu obowiązuje administracyjna kontrola (iso 9001) państwa, jakie jest jej właścicielem oraz zarządcą. To właśnie państwo rozsądza o sprawach wiążących się z działalnością takich miejsc.


Do odpowiedniego funkcjonowania takiego miejsca potrzebne będą pewne rzeczy. A konkretnie giełda musi posiadać statut jak i regulamin. Określa się uczestników giełdy, musi zostać ustalona struktura, oraz konieczne jest odpowiednie miejsce, w którym będzie ona działała kursy (korepetycje z matetamtyki) srebra. Podstawowy podział typów giełd to zapewne najbardziej rozpoznawalna giełda instrumentów finansowych, następnie giełda towarowa, w jakiej na przykład duże znaczenie ma kurs srebra, jak i giełda usług. Chodzi tu o podział ze względu na zakres rzeczowy zawartych transakcji.


Warto przyjrzeć się takiej towarowej giełdzie bliżej. To miejsce, gdzie przeprowadzane są transakcje kupna i sprzedaży najróżniejszych towarów. Towary te muszą być tej samej jakości. Mowa o towarach, jakie można ująć w takie same i wymierne standardy. Na tego typu giełdach nie ma się do czynienia z fizycznym towarem, a tylko z jego opisem, który jest wyszczególniony w kontrakcie. Każdy z towarów, który jest składowany w składach towarowych giełdy bada się pod względem jakości. Powinien on bowiem spełniać konkretne, ustalone normy. Dla osoby, jaka ten towar zostawiła w składzie potwierdzeniem jest kwit składowy, zwany warrantem. Ten właśnie papier wartościowy może podlegać obrotowi na giełdzie.


firmę


Osoby, które inwestują swoje pieniądze na giełdzie powinny śledzić stale ceny interesujących ich towarów. Przykładowo, gdy chcielibyśmy zainwestować w ropę, sprawdzać należy kurs ropy wykres taki bowiem powie nam sporo o tendencjach malejących lub rosnących.


Grać na giełdzie można zacząć w każdym momencie, nie trzeba mieć od razu wielkich funduszy.
Kilka tysięcy zł w zupełności będzie wystarczające na wejście. Musimy wiedzieć natomiast, iż podobnie jak można zyskać, tak też możemy stracić pieniądze, jakie zainwestowaliśmy. To właśnie przez ryzyko, niektórzy w ogóle decydują się na inwestowanie na giełdzie.

Tags: sprzedaż, pieniądz, rodzaj