Co to jest astygmatyzm i czy możemy z nim walczyć? Jakie istnieją na to dobre sposoby?


Astygmatyzm to wada wzroku, jaka występuje dosyć często. Czasem zdarza się w kombinacji z dalekowzrocznością czy krótkowzrocznością, a bierze się z braku symetryczności rogówki. W przybliżeniu, prawidłowa rogówka ma okrągły kształt, natomiast u astygmatyków jest silniej zakrzywiona.
U dotkniętych nią osób oglądane obrazy są nie do końca wyraźne oraz zniekształcone, co spowodowane jest tym, iż promienie świetlne nie skupiają się w jednym punkcie na siatkówce, ale w dwóch osiach. By polepszyć własny wzrok astygmatycy najczęściej stosują soczewki dla astygmatyków - zerknij na te soczewki (zobacz soczewki dwutygodniowe) . W jaki sposób zdiagnozować astygmatyzm? Potrzebne jest bardzo łatwe badanie u specjalisty. Może to być keratometria albo elektroniczne mapowanie powierzchni gałki ocznej. Wykrycie takiej wady wzroku może odbyć się na podstawie różnorodnych objawów. Jednym z nich jest niewyraźne widzenie, i to zarówno z daleka, jak i z bliska.

zapoznaj się z innymi typami miękkich soczewek miesięcznych
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
To również trudności, żeby przeczytać drobny druk. Osoby z astygmatyzmem również dość często mrużą oczy. Odpowiednie na astygmatyzm są różne soczewki (pełna oferta soczewek acuvae oasys), przykładowo soczewki miesięczne czy toryczne. Użycie soczewek do codziennego użytku okazało się przełomem w korygowaniu tej wady. Pomagają tutaj szkła cylindryczne, które jeszcze jakiś czas temu były tylko w okularach. Odpowiednie szlify na szkłach zapewniają załamywanie się promieni pod kątem prostym, co zapewnia punktowe odbicie obrazu na siatkówce. Użycie tego rodzaju szkieł cylindrycznych w soczewkach sprawiło, że nie ma już potrzeby posiadania okularów.
Soczewki toryczne poprawiają tą wadę i gwarantują idealną jakość widzenia, przy tym również niwelują wszelkie objawy poboczne astygmatyzmu, razem z bólem głowy czy nieprzyjemnym wrażeniem napięcia w oczach. Są do tego bardzo komfortowe w noszeniu, zrobione z delikatnego surowca silikonowo-hydrożelowego. Oferują wysoki poziom nawilżania i wyróżniają się większą przepuszczalnością tlenu. Nie dopuszczają jednocześnie niedotlenienia, ograniczają wrażenie suchego oka także podczas długotrwałego noszenia soczewek. Jak widać, obecnie nowe metody walczenia z taka chorobą pozwalają na całkiem normalne funkcjonowanie ludzi dotkniętych astygmatyzmem. Wiadomo, iż nie jest to komfort jak w przypadku całkiem zdrowej osoby, jednakże warto korzystać z osiągnięć nauki i medycyny aby poprawić swoje samopoczucie oraz jakość życia.

Tags: wzrok, oczy, Soczewki, astygmatyzm