Czy jesień jest rzeczywiście tak depresyjna? Czy w okresie jesieni pozostaje nam tylko smutek i nuda?


Jesień to pora roku, która dużej liczbie osób przywodzi na myśl negatywne myśli. Najwięksi pesymiści twierdzą, iż wiąże się ona z odchodzeniem. Podczas gdy jest to aura pogodowa jak każda inna, która następuje cyklicznie i ma plusy i minusy.

Wspomniana wcześniej kojarzy nam się z zimnem oraz smutnym stanem, jak depresja (polecam zakres usług - prywatny ośrodek leczenia depresji rehab-terapia) jesienna. W rzeczywistości jednak pogoda w tym okresie jest często dobra. Były już lata z małą ilością deszczu a przy tym dużą ilością słońca. Wiele ludzi nie lubi tego okresu, bo myśli, że trzeba wtedy przebywać w domu i się nudzić. Wcale natomiast tak może nie być. Na świeże powietrze zawsze można wyjść, trzeba tylko się odpowiednio ubrać. Takie spacery lub wycieczki rowerowe okazują się ogromnie przyjemne.

depresja
Author: Holly Lay
Source: http://www.flickr.com
Jesień kojarzy się także z infekcjami, lecz temu również można zapobiegać przyzwyczajając do różnych temperatur nasz organizm i zmieniając dietę. Długie jesienne wieczory w domu można spędzać bardzo przyjemnie . Wreszcie mamy czas na do tej pory odkładaną książkę, możemy posłuchać muzyki, pooglądać film, zagrać w planszówkę czy zająć się rękodziełem. W ten długi jesienny wieczór warto sprosić do siebie znajomych a przy tym miło pogadać przy kubku czegoś mocniejszego. Gdy wolnego czasu mamy więcej można także poeksperymentować w kuchni. Jesienne wieczory przyjemnie spędza się również w samotności. Można wtedy trochę zwolnić oraz pomyśleć nad swoim życiem, postanowić o czymś na przyszłość.

Niemniej, mimo tego, iż jesień da się miło zaplanować i nie jest to taka zła pora roku, jak niektórzy myślą, to jednakże czasami nie da się wtedy normalnie funkcjonować. Faktycznie jesteśmy wtedy w melancholijnym nastroju, mamy obniżony nastrój oraz w ogóle wszystko nie jest tak, jak chcielibyśmy żeby było. W takim okresie mamy różne sposoby, w jaki sposób polepszyć nastrój. Jedną z nich jest terapia światłem, czyli uleczanie światłem. Działa ono stymulująco i odbudowując na komórki, wzmacnia układ odpornościowy i przeciwdziała procesom zapalnym.
depresja
Author: 55Laney69
Source: http://www.flickr.com
Przyspiesza gojenie ran, odleżyn, łagodzi objawy trądziku zwyczajnego, uspokaja i czasem uśmierza ból. Do terapii przy tzw. depresji sezonowych stosuje się lampy fluoroscencyjne, które wytwarzają światło zbliżone do naturalnego . Podczas 2-3-godzinnej terapii w promieniach takiej lampy możemy robić wszystko, co nie wymaga od nas większego ruchu oraz potrzeby przemieszczania się na większe odległości.

Tags: światło, depresja, Leczenie